Založit novou webovou stránku nebo e-shopChci nový web

Naše chovatelská stanice vznikla zapsáním na ČMKU dne 1. 10. 1999. Zakládající fenkou byla Egida Barona Bohemia Genao, kterou jsme si přivezli z Brna r. 1997 od dlouholeté skvělé chovatelky Jany Tomeškové(ch.s. Bohemia Genao). 

Před naší Egidkou jsme měli ještě jednu fenečku slovenského čuvače (Báru), která byla nepapírová a bohužel nám zemřela v 1. roce života. Natolik jsme se do tohoto plemene zamilovali, že jsme se je rozhodli začít chovat. 

Egidka byla naprosto nejlepší první fenkou, kterou jsme mohli mít. Nejen že byla hravá, mazlivá, milovala děti, Byla také výbornou matkou pro svá štěňátka, které učila formou hry a velmi se jimi zabývala. Egida měla vlastnost, pro kterou se chovají psi, kteří se použivají na canisterapii. Byla citlitvá vůči ostatním (a to nejen lidem, ale i zvířatům), uměla si hrát i s tělesně a mentálně postiženými, tuto schopnost předala i některým svým štěňatům - její "děti" v Rakousku canisterapii provádí - http://www.therapiehunde.org, nebo http://www.slovensky.cuvac.at .Odešla nám v necelých 16 letech, do posledního dne byla zdravá (až na stařeckou slepotu), hravá a milující smečku. 

Nechali jsme si i její dceru - Beatrix. Ta má povahu o něco odlišnou, než měla její matka Egi. Do jejích prvních štěňat byla hodně "ostrá" vůči cizím lidem. Se psy si hrála. Byla to dokonalá dáma. Po prvních štěňátkách změnila povahu, zklidnila se, hodně si hraje. Nyní i přes svůj pokročilý věk si myslí, že je stále v plné síle a na vrcholu smečky, chce stále šéfovat :) Bohužel nás opustila po delší nemoci dne 26.6.2014 ve 13 letech.

Dalším pejskem, který se zapsal do naší chovatelské historie byl Neklan, více známý jako Kiki. Toho jsme si opět přivezli od Jany Tomeškové. Byl vynikajícím krycím psem, má štěňátka i v Rakousku. Byl naší chloubou, podobný svým předkům Alanovi z Krupinskej doliny a Stopovi Janin ranč. Jeho povaha - klidný, sebevědomý, vyrovnaný, přáteský, vzhledem byl atletický typ s mohutnou hřívou, dobrým pigmentem a silným ocasem. Miloval výstavy, rád se předváděl a byl rád středem pozornosti. Vždy, když věděl, že jede na výstavu, se nezašpinil, na výstavišti "nahodil" ocas, hlavu nahoru a byl nejkrásnější :) Získal nejvyšší možné ocenění, byl interšampionem. Náhle nás opustil v 8 letech na torzi žaludku. 

Jedna z jeho psích partnerek je i Dorotka. Tu jsme si přivezli od dlouholeté skvělé chovatelky Slovenských čuvačů, která již bohužel není mezi námi a VELMI nám chybí, od Jitky Krupkové (ch.s. Z Borovýho hrádku). Dorotka je z úplně jiného těsta než byly fenečky před ní, je ostražitá, bezkonkurenční hlídačka, štěňátka ve smečce vychovává formou "boje" - učí je jak v jakékoliv situaci přežít a umět si poradit. K ostatním psům je milá, vstřícná a hravá. Miluje děti. Pokud jí ale někdo "naštve", má u ní definitivní konec a z celého srdce dokáže nenávidět, což umí dát i dobře najevo. Stejně tak nenávidí výstavy, které jí nudí, nerada se češe a je nerada čistá. Je stále zelená od trávy, hnědá od bahna, apod. - ráda se maskuje a voní :))) 

Chuckýnek je synem Dorotky a Neklana (Kikiho). Má silnou kostru po matce, stejně tak jako tmavý pigment. Po otci zdědil mohutnost, dlouhý a hustý typ srsti a hřívu. Je mazel k rodině, mazel je i k cizím, ale jen na dvoře a to pod podmínkou, že jsme u toho my. Jakmile ale opustí své teritorium, je nedůvěřivý, ostražitý, odměřený, je si vědom své síly. Na cizí dokáže být také ostrý, nikdy však bez důvodu, či bez výstrahy nenapadne. Napadení u něj neznamená pokousání! Pouze dotyčného odstrčí, nebo sám raději poodejde. Doma rád nosí dárky, byť je to třeba jen kousíček klacíčku, či kamínek. Velmi rád si hraje. Jako pravý vůdce smečky se nechává honit od ostatních a dělá, že je kořist. Mile nás překvapil jeho pozitivní přístup ke štěňátkům, kterých se vůbec nebál a vychovával je společně s děvčaty. Je také výborný na výstavách, je nejen Junioršampionem, ale i  českým šampionem :)

Dalším členem naší smečky je Evička :) je to naše vnouče (Egidka měla dceru - Drinu, která porodila Evičku). Má velmi podobou povahu, jako měla Egi, je milá, hravá, vyrovnaná a hlavně svá... Má nádhernou hlavu, široký hrudník, sytý pigment. Dokáže  i pořádně zlobit :) vyžaduje dost pozornosti a to nejen od smečky, ale i od lidí, strašně nerada je někde sama. Pokud se tak přeci jen stane, dá o sobě hodně nahlas vědět. Potřebuje hodně lidské pozornosti, protože je hoooodně mazlivá. Jejím nejlepším zvykem je koukání přes okno do obýváku - co právě děláme. A to hlavně večer - počká až to nevydržíme a pustíme jí si lehnout do předsíně :)

Nejmladším členem na dvoře je Jessy. Narodila se Evičce v dubnu 2016. Je to pěkné šídlo! Je to nejhravější čuvač u nás. Nejde projít dvorem, aniž bychom jí neměli zakousnutou v ruce, nebo nám alespoň nenaznačila kousnutí (samozřejmě takové to hravé :) ). Je hbitá a nebojácná. Velmi ráda a často pracuje, pokud se jí zrovna někdo nevěnuje - přeskládává nám dřevo, tahá ostatním deky na ležení doprostřed dvora a vykusuje nitky, hrabe díry, tahá bedýnky, no prostě zlobí! :D I tak bychom jí za nic nevyměnili! 

Co se týká štěňátek, nemáme je každý rok. Rozhodně nemáme v úmyslu mít štěňata za každou cenu. Jde nám spíše o kvalitu, než kvantitu. Prvním předpokladem pro krytí je zdravotní stav fenky (kondice). Druhým (neméně důležitým!) faktorem je výběr otce štěňat. Pes  musí být v dobré kondici, dále mne zajímá, zda se typově hodí k fence. 

Chováme psi celoročně venku, včetně porodu štěňat v boudě. Venku se rodí i vyrůstají. Je to vidět na jejich srsti, váze, osvalení. Jsou těžká, ale nejsou tlustá. Štěňátka chováme na slámě - je to sice terčem kritiky některých chovatelů, ale moje dlouholeté chovatelské zkušenosti mne přesvědčily o tom, že je to nejlepší (štěňátka mají stále bříška v suchu a teple :), navíc je to pro ně přirozené). 

Na krmení štěňat si dávám vždy záležet, protože platí to, co u lidí - dostaneš-li dobrý základ, vydržíš všechno. Mimo granulek (které mají neustále k dispozici a jí pouze tehdy, když mají hlad - proto nejsou tlustá), dostávají mléko, piškotky a žloutky (ráno) a večer před spaním vařené masíčko s rýží nebo těstovinami. 

Kotec pro štěňátka stavíme pouze na první měsíc, aby byla fena a štěňata v klidu a oddělené mimo smečku (stejně když už vylezou ven z boudy jsou stále mimo kotec). Poté slouží spíše jen jako místo na krmení a jako "ložnice"). 

Poměrně pravidelně se účastníme výstav, kde nás také můžete vidět. 

 


TOPlist